Fodor Antal, HA8KL: Magasabb frekvenciák felé
A magasabb frekvenciák fele, hát mit lehetne itt leírni?
De tekintsük át, miben különbözik egy 2m konverter mondjuk, egy 23cm konvertertől, /ha levesszük az RX első aktív elem paraméterét/ szinte semmiben! Hiszen ugyan úgy van bemeneti párhuzamos kör, ugyanúgy van párhuzamos szűrő RX-TX ágban és van KF erősítő és van lokál ág.
Azután más nem marad, mint NEKI KELL FOGNI ! *Meg-alkotni* az első konvertert, az után meg a következőt, és az utána következőt, és így tovább, sajnos jól lemaradt a HA hívójel a 90-es években a magasabb frekvenciák meghódításában, természetesen voltak kivételek ( minden tisztelet az övék ! ) Tehát nem kell hanyatt esnünk, ha jó konverter akarunk építeni minden esetben a legfontosabb pontos és FIX lokál ág, majd a megfelelően érzékeny, zajszegény /lehetőleg több fokozatú/ előerősítő, és a keverő, hiszen venni kell először, majd adni.
A keverő kapcsolások talán mutatják a legváltozatosabb képet, a DBM-en keresztül egészen a FET-ig, de vizsgáljuk meg valójában mi is a cél.
Lássunk néhány példát:
Sajnos /a fenti kapcsolásban/ a JFET könnyen túl vezérlődik, és még nem is említettük a frekvencia növekedésével jelentkező nehézségeket.
De, gondoljuk csak át, mondjuk egy DBM-et kellene le illesztenünk egy adott rendszerben, már a kimeneti illesztő hálózat is gondot jelentene, nem beszélve az általában közel 50mW nagyságrendű zajszegény lokál igényről, és a közel 6dB beiktatási csillapítás/veszteségről, ami kis jelek esetén nagyon-nagyon zavaró tud lenni. A következő kapcsolás egy, hmm amolyan tényleg egyszerű képet mutat, a lényeg; -hogy jól elkülöníthetőek az áramköri elemek, tisztán látszik az RX-TX ág. És a diódás váltó, ami a rosszul kivitelezett relés kapcsolásnál nagyságrendekkel kisebb zajt hoz.
Lentebb a fizikai megvalósítás, igaz nem túl szép, de a célnak megfelelt. Ez csupán példa, ha a szűrő helyére más kivitelű, más frekvenciára hangolt szűrő esetén, ott fog működni. A sávszűrőről fontosságát nem lehet eleget hangsúlyozni, vannak kitt-ben kapható konstrukciók ahol többnyire gazdasági szempontok alapján nyomtatott sávszűröket alkalmaznak. Vagy gyári kivitelű helikális szűrőket amelyek a legkevésbé elérhetőek, bár praktikusnak látszanak, de teljesítmény / ár arányban semmiféleképpen sem optimálisak, csupán kényelmesek. Véleményem szerint a szűrő attól szűrő, hogy az adott helyen az adott frekvenciára van hangolva, a frekvencia emelkedésével egyre több jellemzőt kell figyelembe vennünk, akár egy sima párhuzamos kör kialakításánál, mivel a maximális után építhetőség az egyik főkritérium. Ezért szem előtt kell tartanunk azt, hogy sokan és sokféleképen építhetik meg a kapcsolást, természetesen akinek van pénze az áldozhat sokszor tízezer forintot egy originál-nyákért, de aki esetleg nem akar erre ennyit költeni azok számára töredékből is megoldható a dolog, és az eszköz könnyedén hangolható, aktualizálható az adott környezetre. Sajnos az aktív elemek szórása is elég nagy még azonos típuson belül is jelentős az eltérés a gyártók között, tehát az optimális teljesítmény elérése érdekében célszerű az aktív elemek munkapontját is egyenként beállítani, nem szolgai módon lemásolni a fix értékeket, mert lehet az, hogy akkor és ott jónak látszott, de az aktuális elemekkel és környezetben már más értékek lehetnek megfelelőek.
Kivitelezési példa; - 1,2Ghz-s három körös sávszűrő kis impedanciás táplálással.
Az eszköz megvalósításánál törekedni kell /a lehetőségekhez képest/ maximális anyag minőségre, ezüstözött idom vagy huzal és jobb minőségű trimer kondenzátor. Természetesen ez megoldható nyákon is zöld SKY-trimmerrel, de az eredmény összehasonlíthatatlan.
LOKÁL ÁG:
Az eszköz meghatározó paramétere a lokál pontossága és stabilitása, mert a magasabb frekvenciákon csak szorvány-forgalommal számolhatunk, VAGY a jeladók megfigyelésére hagyatkozunk.
Egy klasszikus lokál, 144/28 konverter számára. A szerző felvétele 2000-ben. A lokál kvarc-frekire hangolt kétkörös szűrővel indul, majd a háromszorozás után egy két körös, majd kissebb erősítés után egy háromkörös szűrő, /ami a minimum ezen a frekin /. Magasabb frekvencián:
Egy érdekes lokál, 4, 3 fokozatokkal 1,2G/144M konverter számára. A klasszikus lokál 3,2,2, fokozatokkal 1,2G/144M konverter számára.
A 96 Mhz kvarc a 12 szerezés miatt kicsit instabil, ezért gyakran 32 Mhz PXO-val helyettesítik, sajnos a hiba is 36 szorozódik, DE stabil. Kis szerencsével találhatunk megfelelő tokot, amit a tápfesz kismértékű változtatásával beállíthatunk a pontos értékre.
De, talán az egész OKOSKODÁS; -szinte nem ér semmit, ha nem ismerjük a környezet ZAJ-intenzitását, annak letörési idejét, vagy az antennánk karakterisztikáját, annak előre/hátra viszonyát.
|
© 2009-2012 Makói Rádióamatőr Klub HG8FH - HA8EN SubPage last updated on